.TR Uzantısı Almak İçin Şirket Kurmaya Gerek Yok

WordPress, Blogger gibi ücretsiz alah adı veren sitelerde veya com, net gibi uzantılarda istediğiniz isimler genellikle alınmış olur. Bu sizin canınızı sıkar. Buda yetmezmiş gibi alınan alan adlarının sitelerine baktığınızda boş veya güncellenmeyen siteler olması iyice moral bozar. Bu durum büyük şirketler için hiçte iyi değildir.

Bu durumu önlemek amaçıyla Türkiye’de ODTÜ’nun yönettiği bir grup var Nic.tr, ve bu grup “.tr” uzantılı alan adlarının satışı ve yönetiminden sorumlu. Örneğin Karbonizma isimli bir şirketiniz var ve “.com” , “.net” gibi alan adları daha önceden alınmış. Bu durumda sizin “.com.tr” gibi bir alan adı almanız gereklidir. Bu alan uzantıyı alabilmek içinse bir çok belge gereklidir. Bu belgelerin listesine ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bu belgeler elinizde yoksa “.tr” uzantısı alamazsınız.

Adsoyad.com.tr Alan Adı Tescili
Nic.tr yönetiminin 3 Haziran 2008’de duyurduğu Ad/Soyad Alan Adı Tahsisi başlıklı duyuruda “.tr” alan adı almak isteyenlere müjdeli bir haber vardı. Diyelimki siz ad/soyadınıza “.tr” uzantılı bir alan adı almak istiyorsunuz, TC Kimlik Numaranızı Nic.tr’ye vererek bu alan adını 12 YTL karşılığında tescil ettirebiliyorsunuz.

“.tr” Uzantısını genelde webde işi ciddi tutanlarlar kullanır ve bu uzantı sitenizin resmileştirir ve diğerlerine nazaran daha sık kontrol edilmesine sebeb olur. Etohum‘un kurucusu Burak Büyükdemir kendisine “.com.tr” olarak alan adını almış. Hayırlı olsun. Diyorum sizleri de adsoyad.com.tr alan adı almaya davet ediyorum. Buyrun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s